Dudley College of Technology

V rámci projektu Európskej únie Erasmus+ sa mohli žiaci Obchodnej akadémie Trebišov zúčastniť odbornej praxe v Dudley College of Technology vo Veľkej Británii. Mali tak skvelú príležitosť spoznávať oblasť manažmentu, ekonomiky a podnikania, ako aj kultúru, históriu, prírodu, študentský život a rodinné prostredie tejto krajiny.

Dudley, veľké mesto vo West Midlands v Anglicku, sa stalo na dva týždne (27. október – 10. november 2018) prechodným bydliskom 12 študentom 4. ročníka našej školy.

Odborný program bol zameraný na vzdelávanie v oblasti podnikania, a to formou analýzy špecifických manažérskych situácií, skúmaním podnikateľského nápadu, definovaním obchodných cieľov a marketingových stratégií, s dôrazom na konkrétne úlohy. Lektorka Vicky Greaves viedla hodiny nielen názorne (ukazovaním viacerých odborných prezentácií a videí prípadových štúdií podnikania, marketingu a manažmentu v Británii), ale zdôrazňovala a oceňovala vlastné tvorivé nápady našich študentov pri riešení rôznych zadaní. Nadobudnuté poznatky a zručnosti používali žiaci vo svojich trojčlenných tímových prezentáciách. Napríklad, vytvorili správu alebo reklamu v podobe videa, v ktorej vysvetlili, čo pre nich znamená podnikanie, vyhľadali a spracovali informácie o vybraných britských firmách a o inšpiratívnych podnikateľoch na Slovensku a vo svete, alebo definovali profil úspešného podnikateľa. Záverečnou prácou bol návrh podnikateľského plánu pre vlastnú firmu. Všetci žiaci zvládli odbornú prax bez problémov a snažili sa komunikovať v anglickom jazyku. Na konci boli odmenení certifikátom o úspešnom absolvovaní kurzu.

Okrem odborného programu účastníci projektu absolvovali výlety a exkurzie. Anglickí hostitelia nám sprostredkovali návštevu unikátneho regionálneho skanzenu Black Country Living Museum, v ktorom sa nachádzajú pôvodné domy, obchody, priemyselné budovy /19. storočie/ z oblasti známej ako „black country“  kvôli svojmu baníckemu zameraniu. Silným zážitkom bola návšteva starej bane a rozhovory s ľuďmi v dobovom oblečení predstavujúcich historických obyvateľov. Veľmi sa nám páčil Cadbury World  - návštevnícka atrakcia známej továrne Cadbury na výrobu čokolády. Študenti na vlastné oči uvideli príklad úspešnej marketingovej stratégie, spoznali nielen históriu a výrobu čokolády, ale aj ochutnali niekoľko sladkostí. V turistami vyhľadávanej destinácii Stratford Upon Avon - rodisku spisovateľa Williama Shakespeara -  sme v každej uličke cítili to, ako si jeho obyvatelia pripomínajú svojho slávneho rodáka. Slovenská skupina vo svojom voľnom čase ešte navštívila  Birmingham, ako aj hrad, zoo a plavbu loďou podzemnými tunelmi v meste Dudley.

Iná krajina, iná kultúra, iný jazyk. Vďaka projektu Erasmus+ sme vnímali najmä to, čo máme podobné, a teda spájajúce ... vzájomnú priateľskosť, otvorenosť a ochotu spoznať sa - ľudsky, odborne i kultúrne.

Mgr. Adela Hurčíková