Deň otvorených dverí Ústavného súdu v Košiciach

Dňa 27. 9. 2018 žiaci 3. A triedy spolu s vyučujúcimi B. Andrášovou a T. Abrinkovou navštívili Ústavný súd v Košiciach v rámci predmetu právna výchova, kde sa konal 3. ročník Dňa otvorených dverí.

Po vstupe do veľkej budovy Ústavného súdu sme sa zúčastnili  otvorenia tohto podujatia, ktoré sa uskutočnilo v novej pojednávacej miestnosti.  Nasledovali príhovory predsedníčky súdu I. Macejkovej a ministerky školstva M. Lubyovej a zábavná scénka, ktorá poukazovala na to,  čo by sa stalo, keby neexistovalo právo.  Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová pokrstila kompletné vydanie „Ilustrovanej Ústavy Slovenskej republiky“.

Na dvore Ústavného súdu sme mali možnosť overiť si vedomosti ohľadom Európskej únie, tešili sme sa z každej dobrej odpovede  a z malého darčeka ešte viac. Nepovedali sme nie ani dočasným tetovačkám, či propagačným materiálom a knihám o Ústavnom súde.

Mohli sme si pozrieť priestory, ktoré sú inak verejnosti neprístupné ako Sieň nezávislosti, kancelárie, z ktorých nás najviac zaujala kancelária predsedníčky Ústavného súdu v barokovom štýle.

Navštívili sme aj Kunsthalle, kde sme mali jedinečnú možnosť pozrieť si výstavu s názvom Na ceste k slovenskej štátnosti.  Výstava bola zaujímavá, pretože dejiny Slovenskej republiky boli zaznamenané na steny gigantického znaku SR.

Gabriela Gánocziová, 3. A